Homeopatia

Liečba podobného podobným

Similia Similibus Curentur

Homeopatia sa riadi pravidlom podobnosti. Jej základným princípom je "similia similibus curentur", čo znamená "podobné sa lieči podobným". Tento zákon homeopatie poznal už Hippokrates v štvrtom storočí pred naším letopočtom. Vychádza z predpokladu, že látka vyvolávajúca určité príznaky u zdravého človeka, dokáže vyliečiť chorého s podobnými príznakmi.

Ako samostatná liečebná metóda však homeopatia vznikla pred viac ako 200 rokmi zásluhou lipského lekára a vedca Samuela Hahnemanna. V súčasnosti patrí k najrozšírenejším spôsobom liečby vo svete, pričom na Slovensku sa udomácnila v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Čo a akým spôsobom homeopatia lieči?

Homeopatiu je možné použiť na liečbu akútnych aj chronických ochorení. Berie človeka ako celok, nielen fyzické symptómy, ale aj prežívanie a duchovno, čo ju špecifikuje ako holistickú - celostnú terapiu. V súčasnosti máme v homeopatii k dispozícii takmer 7 000 homeopatických liekov. Z nich skúsený homeopat vyberie ten správny pre konkrétneho človeka na jeho individuálne problémy a prežívanie.

Ak je homeopatický liek zvolený správne, pacient v krátkej dobe pocíti pozitívny účinok liečby. Zvýši sa energia, životná sila, fyzické alebo psychické problémy ustupujú.

Ideálna homeopatická liečba by mala prebehnúť na všetkých úrovniach. Pri predpísaní správneho homeopatického lieku, tzv. similima, by sa malo objaviť postupné zlepšenie na všetkých úrovniach pacientovho života. Najprv na úrovni mentálnej, potom na emocionálnej, a následne na fyzickej úrovni. Pacient by mal teda prvé zmeny pocítiť v mysli, potom v emóciách, a nakoniec na fyzickom probléme, ktorý sa každému zdá najdôležitejší. Ale opak je pravdou. Tak ako nemôže dom stáť bez pevných základov, tak sa nemôže ochorenie prejaviť na tele bez postihnutia mysle a emócií. Preto aj v homeopatickej liečbe existuje určitý poriadok a postupnosť. Prvá sa lieči myseľ, potom emócie, a napokon telesný problém.

Stav sa zhoršil, ťažkosti sa vrátili, liečba nezaberá 

Počas liečby sa môže vyskytnúť tzv. "homeopatické zhoršenie", ktoré však nie je dôvodom na ukončenie liečby alebo urýchlenú zmenu lieku.

Napríklad sa prechodne zhorší ekzém alebo sa na tele objavia vyrážky. Môže sa objaviť aj teplota či akútne ochorenie, po ktorom sa pacient začne cítiť lepšie. Zvykne dochádzať aj k rôznym výtokom, ktorými choroba ide z tela von, čo značí, že prebieha očistný proces. Jedná sa napr. o hnačku, zvracanie, nádchu či nebolestivý výtok z ucha.

V priebehu liečby sa môžu prechodne vracať aj staré problémy, ktoré najneskôr o pár dní bez ďalšej akejkoľvek liečby pominú.

Osobné presvedčenie nehrá žiadnu rolu

To, či človek verí, alebo neverí v úspešnosť homeopatickej liečby v skutočnosti nie je až tak dôležité (tzv. placebo efekt). Dôkazom tohto tvrdenia sú uzdravení novorodenci, dojčatá, zvieratá, rastliny a státisíce ľudí po celom svete, ktorí sa liečia takmer výlučne homeopatickými liekmi.

Výhody homeopatickej liečby


  • Bez škodlivých vedľajších účinkov

Špeciálny proces prípravy homeopatických liekov nazývaný potencovanie zabezpečí liečivám odstrániť akékoľvek toxické vedľajšie účinky. Liečba je bezpečná aj pre malé deti, ženy počas tehotenstva i v menopauze. Avšak i napriek tomu sa odporúča užívať homeopatické lieky pod dohľadom kvalifikovaného homeopata.

  • Jemná

Homeopatia pôsobí stimulujúco na prirodzený obranný mechanizmus tela a nastoľuje samoliečbu. Proces liečby je jemný, výsledky bývajú vynikajúce a dlhotrvajúce.

  • Celostná (holistická)

Homeopatia zohľadňuje celého človeka. Často jeden jediný liek pokryje všetky vaše ťažkosti. 

  • Finančne nenáročná

Homeopatiká sú prekvapujúco menej finančne náročné než alopatické lieky. 

  • Preventívna liečba

Homeopatické lieky sú určené (aj) na posilnenie imunitného systému, vďaka ich užívaniu budete odolnejším voči chorobám. Cez posilnenie imunitného systému homeopatia môže pomôcť zvýšiť odolnosť voči chorobám a infekciám.

  • Nie je testovaná na zvieratách

Ľudia reagujú na lieky inak ako zvieratá. Všetky homeopatické lieky sú testované na zdravých ľuďoch. Symptómy, ktoré sa prejavia po užití lieku zdravými jedincami, sa ukážu ako práve tie, ktoré môžu byť vyliečené pri podaní lieku chorému jedincovi trpiacemu rovnakými prejavmi.

  • Nenáročné užívanie

Homeopatické lieky sú podávané vo veľmi malých množstvách vo forme príjemne chutiacich granuliek, tabliet alebo vo forme roztoku.

  • Vaša spoluúčasť

Homeopat sa vás bude pýtať množstvo otázok, týkajúcich sa nie iba symptómov, ktoré vás momentálne trápia, ale aj na vaše psychické prežívanie, životný štýl a duchovno.

  • Neoceniteľná prvá pomoc

Homeopatické lieky sú súčasťou domácej lekárničky, napríklad na (samo)liečbu odrenín, malých popálenín, vyvrtnutí, poštípaní hmyzom a žalúdočné ťažkosti. Avšak vážnejšie a chronické ťažkosti by mal liečiť kvalifikovaný homeopat.

  • Medicína budúcnosti

V súčasnosti existuje takmer 7 000 homeopatických liekov a ich počet neustále rastie. Homeopatia je nádherné umenie.